Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Listopad 30 2020 13:38:36
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Piosenki
Imprezy stałe
O nas
Szkolenie
Statut
Regulaminy
Komenda Główna NLS
 
 
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 7
Najnowszy Użytkownik: Marek
 
 
Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Puławy – Las Stocki
 

Image and video hosting by TinyPicW dniu 3 marca wyruszył I Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Celem tegorocznego marszu było upamiętnienie majora Mariana Bernaciaka „Orlika” i jego podkomendnych, poznanie ich heroicznej walki z „czerwoną zarazą”.
Marsz rozpoczął się rankiem od zapalenia zniczy pamięci pod pomnikiem Pomordowanych przez UB ,który znajduje się na ulicy Piłsudskiego (przed budynkiem WKU). Trasa naszego rajdu wiodła przez Parchatkę i Zbędowice do Lasu Stockiego.W Lesie Stockim wydarzyła się jedna z największych bitew podziemia niepodległościowego, stoczona przez żołnierzy „Orlika” z sowieckim okupantem i rodzimymi pachołkami z NKWD, UB i MO. Bitwa wygrana. Po dotarciu na miejsce zapaliliśmy znicze pod pomnikiem upamiętniającym poległych w bitwie żołnierzy AK i WIN, oraz zapoznaliśmy się z przebiegiem walki.
Marsz zakończyliśmy ogniskiem . Powrót nasz przebiegał wąwozami które wiodą aż do Parchatki. Zamierzeniem naszym jest poznawanie historii żołnierzy walczących o wolną Polskę na corocznych marszach pamięci.
BIP NLS

 
 
Żołnierze Wyklęci
 

Aby pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie zagasła w sercach i umysłach współczesnych obywateli niepodległej Polski, przypomnijmy chociaż częściowo - nieliczną garstkę, głównie dowódców, z tysięcy niezłomnych bohaterów, dla których ustanowiono wspomniane święto w dniu 1 Marca.


 
 
USTAWA z dnia 3 lutego 2011 r.
 

USTAWA
z dnia 3 lutego 2011 r.
o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


 
 
1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci
 

1 Marca
Narodowy Dzień Pamięci
“ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH


"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny"
Lech Kaczyński

28 lutego 2009 z inicjatywy prezesa Kurtyki i Jerzego Szmida na I Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia NZS 1980 podjęta została uchwała popierająca inicjatywę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustanowienia dnia 1 marca dniem Żołnierzy Wyklętych.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Zdecydowanego poparcia idei Dnia Pamięci udzielał Prezydent Lech Kaczyński. To on ostatecznie skierował w lutym zeszłego roku do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.


 
 
Strona 31 z 31 << < 28 29 30 31
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
 
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
 
 
  Powered by v6.01.6 © 2003-2005
  Evergreen by:
394740 Unikalnych wizyt   

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie